BUSINESS EDU

Automotive w Polsce a elektromobilność

Polska to 10 gospodarka na świecie pod kątem eksportu części motoryzacyjnych, co przekłada się na 3,2 proc. globalnego eksportu w tej kategorii. Połowa polskiego eksportu to części i akcesoria. Nad Wisłą mamy niemal 1000 producentów części motoryzacyjnych, którzy dają zatrudnienie 147,4 tys. osób. Jak polska branża motoryzacyjna reaguje na trendy związane z elektromobilnością? O tym w raporcie Fundacji IMPACT „rEVolucja za kulisami. Jak elektromobilność zmieni rynek dostawców sektora samochodowego”.

W 2017 r. wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu motoryzacyjnego wyniosła 145,1 mld zł, z czego 84,3 mld zł to wartość samego sektora produkcji części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Jednocześnie udział produkcji części wzrósł do 57 proc. wartości całego przemysłu motoryzacyjnego.
Wraz z nadejściem ery elektromobilności branżę motoryzacyjną czekają wielkie zmiany. W Polsce działa kilka fabryk silników spalinowych. Ich byt staje pod znakiem zapytania. Samochód z napędem spalinowym składa się przeciętnie z 30 tys. części, z których 23 proc. znajduje się w silniku. Dla porównania auto z silnikiem elektrycznym składa się z 18 tys. Części, a jego silnik jest znacznie prostszy w budowie. Nowym, centralnym elementem aut będą baterie, czyli ogniwa litowo-jonowe, które mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Fizyczne komponenty samochodu będą stanowiły coraz mniejszą część jego wartości. Na znaczeniu zdobędzie oprogramowanie sterujące pojazdami

Eksperci przewidują, że zmieni się model funkcjonowania branży oraz model jej biznesowy. Najważniejsze cztery trendy w tej ewolucji są określane angielskim skrótem CASE od angielskich słów „connected”, „autonomous”, „shared” i „electric”. Zmiany przyniosą zatem samochody:
-połączone ze sobą (wymieniają się danymi z innymi uczestnikami ruchu oraz infrastrukturą drogową i które utrzymują stałą łączność pasażerów ze światem zewnętrznym),

– autonomiczne (nie wymagają ludzkiej asysty w prowadzeniu)

– współdzielone (car-sharing ma radykalnie zredukować koszt transportu poprzez efektywniejsze zarządzanie samochodem)

– elektryczne.

Raport Fundacji Impact zawiera szereg rekomendacji dla rządu i branży, jak ewolucję w stronę elektromobilności przemienić w szansę a nie zagrożenie.
Warto pamiętać, że automotive jest dziś najszybciej rozwijającą się gałęzią polskiego przemysłu i jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie. Wykorzystanie przez producentów rozwiązań Przemysłu 4.0 pomoże im poprawić własną pozycję konkurencyjną i dostosować się do oczekiwań klientów.

Save the date:
Przedstawiciele sektora będą rozmawiać o nowych trendach i rewolucji w mobilności, która dzieje się na naszych oczach na konferencji organizowanej przez Fundację Impact w Katowicach w dniach 9-10.10.2019 r.

Cały raport w języku polskim do pobrania TU

Źródło: Forsal.pl, Fundacja Impact „rEVolucja za kulisami. Jak elektromobilność zmieni rynek dostawców sektora samochodowego” przygotowanego na zlecenie Fundacji Impact, organizatora konferencji Impact Mobility Revolution 2019

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin