BUSINESS EDU

Rekordowa produkcja i trendy w sektorze AGD. Raport APPLiA

Doroczny raport APPLiA (organizacja zrzeszająca producentów i importerów AGD w Polsce) przynosi dobre wieści i podkreśla ogromne znaczenie sektora AGD w budowaniu silnej gospodarki. W Polsce w roku 2020 wyprodukowano 30 mln urządzeń AGD, w tym 24 mln szt. dużego AGD. W porównaniu do poprzedniego roku to wzrost o 3%. Produkcja w Polsce to także ok. 35% udziału unijnej produkcji dużego AGD. Wartość produkcji sprzedanej to ponad 23 mld zł, co przynosi wzrost o ok. 5%.
Niemal 90 % polskiej produkcji AGD jest eksportowana, szczególnie na rynek niemiecki, francuski i brytyjski. Ponad 50 % produkcji udział pralki, zmywarki oraz suszarki do ubrań.
Sektor AGD zaliczamy w Polsce do działu przemysłu przetwórczego – „Produkcja urządzeń elektrycznych” (PKD 27), który to jako całość odnotował 30% wzrost inwestycji w 2020 r. Jest to także piąty dział pod kątem wartości produkcji sprzedanej. Przemysł AGD stanowi 1/3 tego działu.

Dział 27 PKD z 13 % wzrostem (do 2019 r.) został sektorem z największym przyrostem wartości produkcji w całym przemyśle przetwórczym polskiej gospodarki.

Wydatki na rynku polskim: zmywarki i ekspresy do kawy
Stowarzyszenie APPLiA ocenia, że w 2020 r. polscy konsumenci wydali na duże i małe AGD 13,6 mld zł, daje to 14% wzrost wydatków w stosunku do roku poprzedniego. Największa dynamikę sprzedaży odnotowano dla produktów takich jak:
zmywarki do naczyń (900 tys. szt.),
suszarki do ubrań (300 tys. szt.)
zamrażarki (150 tys. urządzeń)

Jeśli chodzi o hit sprzedaży w ramach grupy małego AGD prym wiodą ekspresy do kawy, których w polskich domach według szacunków APPLiA jest już ok. 3 mln.

Przyszłość sektora AGD

W 2020 r. Firmy zainwestowały ponad miliard złotych w rozwój nowoczesnych linii produkcyjnych, cyfryzację i automatyzację procesów produkcyjnych oraz centra B+R, biznesowe, zakupowe oraz informatyczne. Jednym z motorów rozwoju AGD jest IoT (internet rzeczy), który wpływa już nie tylko na komfort prowadzenia domu, ale także na efektywnośc ekonomiczna i ekologiczną gospodarstw domowych. Ocenia się, że liczba użytkowników Smart Home będzie wzrastać rocznie w tempie 24% , a przychody ze sprzedaży w tym segmencie o blisko 20%. Do 2024 r. w europejskich domach będzie ponad 72 mln inteligentnych urządzeń.

Przed branż AGD stoją wyzwania w zakresie odpowiedzialności ekologicznej za wzrastająca produkcję i gospodarkę odpadami. Warto podkreślić, że cały asortyment AGD jest dzisiaj wytwarzany w oparciu o ekoprojektowanie, co w rezultacie przynosi wymierne korzyści dla konsumenta w postaci redukcji zużycia prądu i wody przez urządzenia. W zakresie dbałości o odpady, w 2020 zgromadzono rekordową ilość 240 tys. ton zużytego AGD, co stanowi ponad połowę masy wszystkich zbieranych w Polsce elektroodpadów. Z tego odzyskano aż 90%, czyli ok. 210 tys. ton surowców.
Polski sektor AGD zużywa ponad 1,2 mln ton surowców rocznie. W ramach tego w ciągu ostatnich 10 lat udało się:
– Zredukować o 12 % ilość powstających przy produkcji odpadów,
– Zmniejszyć o 17% zapotrzebowania na energię,
– Zmniejszyć o ok. 61% zapotrzebowanie na wodę.

Sprzęt AGD zużywa rocznie ok 14,5 TWh energii elektrycznej. Według analiz APPLiA ok. 25% wszystkich używanych w domach sprzętów AGD jest przestarzała. Wymiana ich na najbardziej efektywne energetycznie pozwoliłaby zaoszczędzić rocznie nawet 1 TWh energii elektrycznej– Wymiana urządzeń na efektywniejsze, o mniejszym zapotrzebowaniu na energię i wodę, to oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych rocznie w budżecie rodziny. – zauważa Wojciech Konecki z APPLiA Polska.

Więcej o Raporcie: https://applia.pl/rekordowa-produkcja-przemysl-agd-motorem-polskiej-gospodarki-w-roku-2020/

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin