Polska znalazła się po Malezji, jako jedyny kraj europejski w czołówce rankingu najlepszych miejsc do inwestowania i robienia biznesu. Ocenę opierano na 11 kryteriach tak jak: korupcja, wolność (osobista, monetarna, handlowa), siła robocza, ochrona inwestora, infrastruktura, podatki, jakość życia, zaawansowanie technologiczne, biurokracja. Polska otrzymała 85.2 punkty, a Malezja 85.8, ustępując nam pod względem ekonomicznej stabilności i polityce rządowej. Trzecią pozycję zajęły Filipiny, kolejne – Indonezja, Australia.
Niemcy znalazły się na 25 miejscu, Wielka Brytania na 16, Francja na 17, Stany Zjednoczone na 18, a Rosja na 38 pozycji.
Minister finansów Teresa Czerwińska potwierdziła 31 stycznia, że inwestycje były siłą napędową polskiego rozwoju ekonomicznego, ustępując jedynie konsumpcji prywatnej. Według GUS (Główny Urząd Statystyczny) inwestycje w 2018 r. wzrosły o 7,3 proc. Ważną nową inwestycją jest projekt Mercedesa, który w Jaworze zbuduje fabrykę akumulatorów samochodowych.
Wartość polskich wydatków inwestycyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), popularnie zwanego Planem Junckera, wyniosła na koniec 2018 roku 48,3 mld PLN (11,25 mld EUR), podało Ministerstwo ds. Inwestycji i Rozwoju w styczniu.
Pomimo obaw związanych z kondycją gospodarki światowej, Polska rozwija się dalej, choć w mniejszym tempie niż w poprzednich dwóch latach.
Globalne instytucje, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, oczekują, że PKB Polski osiągnie 3,8-4,0 procent w 2019 roku.
Źródło: Thefirstnews.com