Lifestyle

Polacy na wakacjach

Upodobania wielbicieli kierunków lokalnych oraz zagranicznych rozkładają się niemal po równo. Prawie połowa Polaków wyjedzie w te wakacje za granicę. Najpopularniejsze kierunki to Chorwacja, Grecja, Hiszpania. Rośnie trend na wypoczynek w Bułgarii i Albanii – informuje nowy raport Ipsos Polska zrealizowany na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance.

Na wakacje wyjeżdża w tym roku ponad 20 mln osób, czyli nastąpił wzrost o 2 mln w porównaniu z 2018 rokiem. Ponad 9 mln osób (48 proc.) wyjedzie za granicę, a ponad 10 mln (52 proc.) relaksować się będzie w Polsce. Planów wakacyjnych nie ma 28 proc. Polaków. Najpopularniejsze destynacje to: Chorwacja (16 proc., wzrost o 4 pkt proc.), Grecja (16 proc., wzrost o 6 pkt) oraz Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi (14 proc.). Piąta pozycja, ex aequo, należy do Włoch i Bułgarii.

Do Chorwacji Polacy docierają najczęściej własnymi samochodami i samodzielnie rezerwują apartamenty, z kolei Grecja króluje w ofertach biur podróży. Zeszłoroczni faworyci jak Egipt, Tunezja z powodu niestabilnej sytuacji politycznej, mieli w tym roku mniej zwolenników.

Bez względu na destynację Polacy najbardziej lubią samodzielnie organizować sobie wypoczynek niż korzystać z usług biura podróży. Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samolot (63 proc.), co czwarta osoba wybiera swój samochód, a co dziesiąta nadal autokar. Średni planowany koszt wyjazdu zagranicznego wzrósł o 298 zł i wynosi 3 162 zł. W związku z wakacyjnymi wyjazdami zdecydowania większość Polaków (70 proc.) zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Źródło: Raport Mondial Assistance

PODOBNE ARTYKUŁY

ZAPISZ SIĘ
DO NEWSLETTERA

SMART MIXER

ENERGY MIXER

AEROMIXER 2018

BOSETTI OPOWIADA O POLSCE

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

Obserwuj profil
Bosetti Global Consulting
na Linkedin