Energemini Polska, nasz partner, przygotował kompleksową analizę polskiego rynku energii na drugą połowę 2024 roku. Eksperci Energemini dostarczają kluczowe informacje na temat trendów cenowych, regulacji prawnych oraz strategii optymalizacji kosztów, które pomogą Państwu podejmować świadome decyzje biznesowe.
Dziękujemy Energemini Polska za stworzenie tego wartościowego opracowania. Zachęcamy do lektury i kontaktu z naszymi partnerami pod numerem +48 71 721 51 05 lub mailowo, na adres: marketing@energemini.pl w celu otrzymania spersonalizowanych wytycznych.
Właśnie minęła pierwsza połowa 2024 roku. Wiele firm produkcyjnych zawiera kontrakty energetyczne u swoich dostawców na rok kalendarzowy, trwające zazwyczaj od pierwszego do ostatniego dnia danego roku. Optymalizacja kosztów energii elektrycznej i gazu jest istotnym kryterium, by firma zanotowała jak największe przychody. W niniejszym artykule pragniemy podzielić się najważniejszymi informacjami o rynku energii. W związku z rozpoczynającą drugą połową bieżącego roku pragniemy wskazać na co zwrócić uwagę, aby mieć możliwość wyboru najlepszego dostawcy energii zgodnie z profilem zużycia na przyszły rok bądź nawet kolejne lata.
Po pierwsze konieczne jest wypowiedzenie obecnie trwającego kontraktu, zachowując okres wypowiedzenia ze skutkiem na koniec trwania umowy. Warto podkreślić, że spółki energetyczne stosują wszelakie zabiegi, by klienci nawet nieświadomie przedłużyli z nimi umowy na kolejny rok o czym przekonało się wiele odbiorców, w tym firmy produkcyjne.
Poniżej przykłady aspektów, na które należy uważać w aspekcie kontaktów na energię:
- długie, nieprzejrzyste umowy ze skomplikowanymi wzorami wyliczania ostatecznej ceny za MWh energii;
- zróżnicowane okresy wypowiedzenia od 1 do 6 miesięcy w zależności od dostawcy energii;
- w celu zmiany sprzedawcy energii elektrycznej może być konieczne dostosowanie układu pomiarowo – rozliczeniowego;
- przenoszenie bilansowania wolumenu energii na klienta, warto mieć dowolność zużycia energii w stosunku do referencyjnego zużycia rocznego;
- brak opieki ze strony doradców/ sprzedawców w trakcie trwania umowy itd.
Wielu klientów ma obawy co do wypowiedzenia umowy u obecnego sprzedawcy prądu, nawet jeśli nie są zadowoleni ze stawki za energię i obsługi.
Wypowiedzenie umowy na energię nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, a wręcz otwiera możliwość na zawarcie najlepszej umowy z innymi lub tym samym sprzedawcą co dotychczas.
Ważne też jest, żeby klienci wiedzieli, że niezłożenie wypowiedzenia umowy nie oznacza przedłużenia umowy na kolejny rok na tych samych warunkach. Oznacza to, że klient jest skazany na jednego sprzedawcę i nie ma opcji wyboru, a stawki są zawyżone. Brak złożenia wypowiedzenia skutkuje automatycznym przedłużeniem umowy z danym sprzedawcą, ale na innych warunkach.
Poniżej przedstawiono analizę czynników politycznych, gospodarczych i technicznych, które wpływają na kształtowanie się rynku energii:
Energia elektryczna
Obecny trend cen energii elektrycznej w Polsce jest generowany głównie przez wartość emisji UE ETS – jest to najbardziej znaczący wskaźnik krótko- i średnioterminowo. W dłuższej perspektywie koszt energii elektrycznej będzie determinowany nie tylko przez ten instrument, ale także przez warunki gospodarcze.
Analiza techniczna:
• Powyżej można zauważyć korektę od ATH (all time high price) instrumentu EMISS (handel pozwoleniami na emisję CO2), która miała miejsce 10.03 2024 r., osiągając nowe minimum od ostatnich dwóch i pół roku. Była to świetna okazja dla odbiorców energii elektrycznej, aby zarezerwować atrakcyjną cenę energii elektrycznej na kilka następnych lat w modelu stałej ceny.
W tym momencie korekta dobiegła końca i jak widać od kolejnych miesięcy instrument kosztował coraz więcej – z 50 euro w jednej chwili wzrosło do 76 euro , po czym nastąpiła korekta do 68 euro . Jak widać pod wykresem znajduje się również wolumen, który jest wskaźnikiem trendów na giełdzie. Obecnie wolumen transakcji jest znacznie wyższy niż w poprzednich latach i nawet przy ogromnym wolumenie wyprzedaży cena nie spada poniżej strefy wsparcia znajdującej się na poziomie 63,79 euro, co oznacza, że jesteśmy w trendzie wzrostowym, a ceny emisji będą rosły. Również po wyprzedaży wskaźniki EMA i MACD przecięły się, co również jest sygnałem wzrostu.
• Od teraz do 2030 roku, UE chce zmniejszyć pulę EMISS o 66%, co oznacza, że zyskają one na wartości, po prostu trzymając je w czasie. Większość specjalistów z funduszy hedgingowych prognozuje wzrost ceny do 115-130 euro do 2030 roku, co oznacza, że koszt energii elektrycznej w latach 2028, 2029, 2030 powinien być o 30-40% wyższy niż obecnie.
• Kolejnym wskaźnikiem wzrostu cen jest obecny poziom inflacji na poziomie 4% w UE na podstawie informacji Eurostatu.
• Polski system dystrybucji energii elektrycznej zmaga się od początku tego roku z zieloną energią – mają jej za dużo i nie mogą znaleźć na nią klienta w momencie, gdy jest produkowana, więc wyłączają wiele farm fotowoltaicznych i regulują rynek węglem. Nie jest to nic nowego, ponieważ połowa polskiego systemu dystrybucji energii elektrycznej ma ponad 30 lat i wymaga jak najszybszej modernizacji. Problem polega na tym, że rozwiązanie tego problemu zajmie lata, a w tym czasie nie osiągniemy kolejnych niskich cen, które widzimy obecnie.
• Również po 2022 roku klienci zaakceptowali fakt, że energia elektryczna jest dwa razy droższa niż 3,5 roku temu przed pandemią COVID, więc w zasadzie to, co widzimy w tym roku, jest prawdopodobnie najtańszymi cenami, jakie zobaczymy w ciągu najbliższych 5-6 lat (przynajmniej jeśli chodzi o stałą cenę).
Na podstawie powyższych informacji najlepszą strategią dla odbiorców energii elektrycznej takich jak firmy produkcyjne jest:
• Kontrakt oparty o notowania giełdowe na lata 2024-2027,
• Kontrakt ze stałą ceną na lata 2028-2030- zarezerwowany już teraz.
Gaz:
Obecnie gaz jest na innej pozycji niż energia elektryczna – po rozpoczęciu wojny na Ukrainie UE zdecydowała się wprowadzić wiele zmian, aby utrzymać cenę gazu pod kontrolą:
• Zamiast negocjować ceny kontraktów między krajami UE, zdecydowały się one wspólnie kupować kontrakty gazowe, aby uzyskać lepsze ceny.
• Podpisywane są nowe umowy wspierające ten system – z krajami afrykańskimi, Norwegią oraz USA, które wysyłają LNG.
• Ponadto, ponieważ Niemcy nie będą już hubem gazowym dla Rosji, UE zdecydowała, że gaz nie będzie już zieloną energią, a obecnie jego rola jest zredukowana do przejściowego źródła energii na drodze do zielonego ładu.
• Tezę tę potwierdza również inne wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych na wymianę gazu na fotowoltaikę z pompą ciepła i magazynowaniem energii.
Ze względu na informacje przedstawione powyżej, logiczną i rozsądną strategią są: Krótkoterminowe kontrakty SPOT (notowania giełdowe). W opinii ekspertów cena gazu utrzyma się na obecnych poziomach przez dłuższy czas, a wzrosty i spadki będą zależne od pór roku. Powyższa teza ekspertów jest poparta informacjami technicznymi z holenderskiego rynku TTF:
Powyżej można zauważyć, że obecne ceny gazu są poniżej poziomu cen w 2022 roku.
Poniżej przedstawiono dane z instrumentu USA NATGAS:
Gdzie ceny NATGAS są obecnie niższe niż nawet 20 lat temu. Odbiorcy płacą za to teraz więcej, praktycznie z powodu spadku wartości pieniądza w czasie.
Rynek energii jest bardzo złożony, dlatego warto mieć sprawdzonego doradcę, który jest ekspertem energetycznym, a nie tylko sprzedawcą umowy.
Odpowiednia strategia może zabezpieczyć interesy firmy na kilka lat i dać przewagę nad konkurencją.
Energemini
+48 71 721 51 05
@ mcwik@energemini.pl
@ marketing@energemini.pl